Doğru Bir Espresso Yapmanın Püf Noktaları

Buraya tıklaCafelerimizde bar kısmında hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Kahvemiz ve diğer içeceklerimizin standart olması için kahvemizin kusursuz ve standartlara uyması lazım.
Öncelikle standart bir espressonun, kullandığımız malzemeler ve makinaların kalitesi sayesinde daha da doğru olacağını unutmayın.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devam eder sonrasında espresso makinası ile son bulur.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar üst segment olursa, kahve mikronları birbiri ile aynı olacak ve kahveniz akarken bazen yoğunlaşıp yavaşlamayacak. Sonrasında sıkıştırma işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) koyduğumuz kahveyi sıkıştırma (tepleme) işlemi. Bunu da demir tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamak lazım. Çünkü demir ile daha düzgün neticeler alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram basınç ile sıkıştırdıktan sonra kahve makinamızın grup kafalarını temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtılması lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra porta filtremizi kahve makinasına yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahvemize su basacak. Bu süreçte aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Doğru bir kahve yapabilmeniz için zaman önemli. 24-30 saniye arasında 30 ila 32 ml kahve almamız gerekiyor. Şayet bu unsurlara uyuyorsa o zaman espressomuz standart bir espressodur.
espresso makinesi
Fakat 24 saniyeden erken akmışsa 30 ml espressomuz, tam demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. 30 saniyeden daha geç olmuşsa bu sefer acı bir tat alırız. Bunların çeşitli nedenleri vardır.
24 saniyeden daha erken dolduysa
• Templeme işlemini doğru yapamadık demektir.
• Espresso makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini standart yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Sorunları giderme
İlk önce espresso makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Eğer 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru templeme çok önemli. 15 kilo basınç uygulayacak şekilde elinizi daha fazla bilgi alıştırın. Bundan da emin olduktan sonra grinder kontrolü yaparak doğru akışı sağlayabilirsiniz.
Eğer öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Standardı tutturana kadar. Değirmen markasına ve çeşidine göre ayar yerleri değişebilir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden kalınlaştırın. Bunları denemekten çekinmeyin bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü çekirdek değişikliği olsun ortam şartları olsun değirmen ayarını sık sık ayarlamak lazım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *